رجانیوز: مهار آتش سوزی چاه شماره 24 نفت شهر که روزانه حداقل هشت هزار بشکه نفت را می سوزانید خود اقدامی مناسب برای جلوگیری از هدر رفت سرمایه ملی بوده است.

عملیات اطفاء که با نصب دودکش با اقطار 9 و پنج هشتم و 13 و پنج هشتم اینچ در درون شیر فورانگیر چاه باعث گردید که ارتفاع شعله از سطح زمین افزایش یافته و فاصله خلاء حاصل میان ورودی چاه با آتش فرصتی برای عملیات و دسترسی به دهانه چاه (استینگر) ایجاد نمود که بتواند با عملیات گل زنی با وزن مخصوص بالای 130 پوند بر فوت مکعب و همچنیت فشار 3000 پی اس-ای چاه نفتی را از فوران نفت مهار نمودند.

در این عملیات نصب لوله استینگر به وسیله دستگاه ATI VAGON روی دهانه چاه و استفاده از شیر کلاس 3000 و ورود به کیسنیگ چاه با فشارافزایی گل تزریق شده، عملیات تزریق گل حفاری انجام شد و گل تزریقی تمام ستون چاه را پوشاند.

برای مهیا سازی این عملیات بخش مهندسی و ساختمان و با همکاری ترابری سنگین، ساخت سه استخر ذخیره‌سازی آب با حجم آبگیری 150 هزار بشکه، ساخت سد خاکی به منظور جلوگیری از نشت نفت به طول 70 و عرض سه و ارتفاع سه متر، تسطیح محوطه اطراف چاه 24 به طول 100 متر و در دو جهت، خاکریزی اطراف چاه و پیشرفت بیش از 50 متر به سوی آتش و خاموش کردن آتش اطراف چاه به منظور دسترسی به کانون آتش در طی هفته های گذشته انجام شده بود.

در همین ارتباط تسطیح جاده دسترسی خط لوله 10 اینچ به طول هفت کیلومتر، ساخت خطوط لوله چهار اینچ جریانی آب به طول حدود 65 کیلومتر و 10 اینچ به طول شش کیلومتر و حمل لوله‌های چهار اینچ از مناطق عملیاتی آغار و دالان و تنگ بیجار حدود 21 محموله تریلر از دیگر اقدام‌های پایان یافته در بخش مهندسی و ساختمان است.

ساخت دو محل چاه برای استقرار دکل 112 شرکت حفاری شمال و 57 فتح ملی حفاری ایران به پایان رسیده و هم اکنون دکل حفاری شمال مستقر شده است؛ دکل شرکت ملی حفاری ایران نیز در حال استقرار است. که عملیات حفاری کج و را انجام داده و بتوانن با حفاری کج به محل لوله جداری چاه نزدیک شده و از دو قسمت بتوانند از چاه مذکور در آینده بهره برداری نمایند.

براساس این گزارش اقدامات صورت گرفته برای اطفاء چاه مذکور و انجام عملیات پاکسازی منطقه بایستی با شناخت دقیق برروی مخزن چاه مذکور بایستی انجام پذیرد زیرا بدلیل صدماتی که چاه شماره 24 میدان نفتی نفت شهر دیده لزوم صیانت از این چاه هرچه بیشتر بایستی مورد توجه قرار بگیرد.

تاريخ : | | نویسنده : pes-shakhsi |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.