دنیای اقتصاد: آمار اعلام شده از سوی گمرک در سومین ماه سال جاری از رشد واردات خودرو حکایت دارد این در شرایطی است که برخلاف واردات طی مدت زمان مذکور صادرات با افت همراه بوده است؛ به طوری که بر اساس آمار اعلام شده از سوی گمرک در سه ماه ابتدای سال جاری واردات خودرو به لحاظ تعداد رشد 40/216 درصدی را تجربه کرد، اما صادرات خودرو در مدت زمان مذکور با کاهش 13/25 درصدي همراه بوده است.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی گمرک خودروسازان در حالی در سه ماه ابتدی سال جاری افت صادرات را تجربه کردند که طبق آیین‌نامه ارتقای کیفیت خودروهای داخلی، از این پس مجوز شماره‌گذاری واحدهای خودروسازی متناسب با حجم صادرات آنها صادر خواهد شد و در صورتی که حجم صادرات خودروسازان در حد قابل قبول نباشد شماره‌گذاری محصولات آنها متوقف خواهد شد. وابسته کردن شماره‌گذاری به حجم صادرات در حالی است که خودروسازان از سال گذشته تاکنون کارنامه موفقی در صادرات خودروهای سواری نداشته‌اند که این امر موجب می شود تا اجرای این بند از آیین‌نامه با ابهاماتی مواجه شود.

از سوی دیگر، هرچند طی مدت زمان مذکور صادرات خودرو به لحاظ وزن، تعداد و ارزش با افت همراه بود، اما آمار ارائه شده نشان‌دهنده رشد قیمت خودروهای صادراتی در مدت‌ زمان مذكور است، به‌طوری که در دو ماه ابتدايي هر خودرو صادراتی با قیمتی معادل شش هزار و 411 دلار و 98 سنت صادر شده که رقم مذکور نشان‌دهنده رشد 92/9 درصدی ارزش هر يك از خودروهای صادراتي در سال جاری است.

رشد ارزش هر خودرو صادراتي هرچند این شائبه را به وجود می‌آورد که خودروهای صادراتی به لحاظ قیمت در بازار جهانی رشد را تجربه کرده‌‌اند، اما به گفته برخی از کارشناسان خودرو تفاوت به وجود آمده میان وزن و ارزش خودروهای صادراتی به دلیل تفاوت قیمت یورو به دلار بوده است؛ چراکه خودروسازان ناچار به خرید قطعات مورد نیاز به دلار و صادرات خودرو‌های تولیدی به یورو هستند که این امر رشد ارزش خودروهای صادراتی را به وجود می‌آورد، اما در مقابل قیمت بالای خودروهای صادراتی موجب می‌شود تا بازار صادراتی خودروسازان از دست برود.

از سوی دیگر و بر اساس آمار اعلام شده از سوی گمرک، در حالی وارد‌کنندگان توانستند رشد واردات را در سه ماه ابتدای سال جاری تجربه کنند که ثبت سفارش خودروهای سواري طی مدت زمان مذکور متوقف بوده و با ورود به چهارمین ماه سال نیز زمان آغاز ثبت سفارش همچنان نامشخص است با این شرایط خودروهای وارد شده به کشور در واقع در روزهای آخر سال گذشته ثبت سفارش شده‌اند.

رشد 216 درصدی واردات

بنا بر آمار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران، واردات خودرو به کشور در دو ماه ابتدایی سال جاری و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن، از لحاظ تعداد رشد 40/216 درصدی را تجربه کرد، به‌ طوری که طی این مدت در مجموع 12 هزار و 814 دستگاه انواع خودروهای خارجی وارد کشور شده که در مقایسه با واردات چهار هزار و 50 دستگاه خودرو در سال گذشته می‌توان گفت که واردات خودرو رشد چشمگیر را طی دو ماه ابتدایی سال جاری تجربه کرده است. ارزش کل خودروهای وارداتی به کشور نیز در سه ماه ابتدایی سال جاری، 224 میلیون و 98 هزار دلار بوده که در مقایسه با ارزش 80 میلیون و 87 هزار دلاری خودروهای وارداتی در سال گذشته مي‌توان گفت خودروهای وارداتی در سال جاری به لحاظ ارزش نیز رشد 94/202 درصدی را تجربه کرده‌اند.

کره همچنان پیشتاز

صدرنشینی کره در واردات خودرو به دومین سال خود نزديك مي‌شود و در شرایطی است که هم‌اکنون برندهای متفاوتی میهمان بازار خودرو کشور هستند، اما طبق آمار گمرک، خودروسازان کره‌جنوبی، ژاپن و آلمان در فروردین ماه بیشترین حجم از بازار واردات كشورمان را به خود اختصاص داده‌اند، به نحوی که از مجموع خودروهای وارد شده به کشور در خرداد ماه، هشت هزار و 967 دستگاه خودرو معادل 98/69 درصد کل واردات به لحاظ تعداد از کره‌جنوبی، دو هزار و 519 دستگاه معادل 66/19 درصد وارداتی‌ها از ژاپن و 321 دستگاه؛ یعنی 51/2 درصد از کل خودروهای وارداتی نیز از کشور آلمان، تامین شده است. علاوه بر کشور تولید‌کننده خودرو و به لحاظ کشورهای مبدا واردکننده نيز خودروسازان کره‌ای توانستند رتبه یک کشور وارد‌کننده را از آن خود كنند، به طوری که از مجموع خودروهای وارد شده از سوی این کشور، شش هزار و 902 دستگاه خودرو مستقيما از این کشور وارد شده است. علاوه بر کره در سال گذشته امارات دومین مبدا واردات خودرو به کشور بوده است، به طوری که بر اساس آمار گمرک از مجموع خودروهای وارداتی دوهزار و 448 دستگاه خودرو نیز از این کشور وارد شده، پس از کره و امارات در سال جاری ژاپن رتبه سوم واردات را از آن خود کرده، به طوری که در مجموع يك‌هزار و 12 دستگاه انواع خودرو از این کشور وارد شده است.

در آمار مذکور، کشوری نظیر امارات متحده عربی در حالی در رتبه‌ دوم واردکننده خودرو به کشور قرار گرفته که کشور مذکور خودروساز محسوب نمی‌شود، با این حال استفاده برخی از خودروسازان از این کشور به عنوان پایگاهی برای صادرات از سويي و واردات برخی از خودروها توسط افراد حقیقی از سوی دیگر موجب شده تا نام این کشور نیز در لیست گمرک ایران، در ردیف صادرکنندگان خودرو به کشور قرار گیرد.

واردات CKD هم رشد کرد

از سوی دیگر، رشد واردات در سال جاری تنها به واردات خودرو منتهی نشد؛ به طوری که طی این مدت واردات قطعات CKD نیز با رشد همراه بود، این امر در حالی است که واردات قطعات CKD به کشور در سال گذشته افت چشمگیری را نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن تجربه کرده بود، اما در سومین ماه سال جاری واردات قطعات منفصله (CKD) جبران شد، به‌طوری که بنا بر آمار گمرک، طی مدت زمان مذکور در مجموع 52 ميليون و 199 هزار تن انواع قطعه به ارزش 536 میلیون و 44 هزار دلار وارد کشور شده است. آمار واردات قطعات CKD به کشور، از لحاظ ارزش حکایت از رشد 69/31 درصدي و از لحاظ وزن حکایت از رشد 83/27 درصدی واردات قطعه منفصله در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است.

بر اساس آمار اعلام شده قطعات وارداتي از ژاپن به ايران در سومین ماه سال جاری برابر با 163 میلیون و 71 هزار دلار بوده که این رقم، 40/30 درصد از کل قطعات وارد شده به کشور را به لحاظ وزن شامل مي‌شود. پس از ژاپن، فرانسه نیز 51/23 درصد از قطعات وارداتی را به لحاظ وزن به کشور تامین کرده، ارزش کل قطعات وارد شده از فرانسه نیز 151 میلیون و 47 هزار دلار بوده، پس از کشورهای ژاپن و فرانسه، سوئد در رده سومین کشور وارد‌کننده قطعات منفصله به کشور قرار دارد، به‌طوری که 14/11 درصد از قطعات وارد شده به کشور از لحاظ وزن طی مدت زمان مذکور از سوی این کشور تامین شده است.

ارزش کل قطعات وارد شده از سوی این کشور 57 میلیون و 186 هزار دلار است. قطعات وارد شده از سوی کشور سوئد بیشتر به خودروهای تجاری اختصاص دارد که شاید رشد واردات قطعات این خودروها نیز همانند خودروهای سواری به رشد تولید خودروهای تجاری در سال جاری منتهی شود.

افت 25 درصدی صادرات خودرو

از سوی دیگر، هرچند در سه ماه ابتداي سال جاري واردات خودرو با رشد همراه بود، اما صادرات طی مدت زمان مذکور افت را تجربه كرد، به طوری که بر اساس آمار گمرک، در سه ماه سال جاری خودروسازان موفق به صادرات پنج هزار و 965 دستگاه انواع خودرو صادراتی به ارزش 38 میلیون و 25هزار دلار شدند که آمار مذکور حاکی از افت 13/25 درصدی از لحاظ تعداد و 70/17درصدی از لحاظ ارزش كل صادرات خودرو در دو ماه ابتدایی سال جاری است.

از سوي ديگر و بر اساس آمار اعلام شده از سوی گمرک اکثر خودروهای صادراتی در سال گذشته به کشورهای عراق، سوریه و ترکیه صادر شده‌اند، به طوری که از مجموع خودروهاي صادراتي چهار هزار و 222 دستگاه انواع خودرو به عراق، 1480 دستگاه به سوریه و 130 دستگاه نیز به ترکیه صادر شده است.

رشد صادرات قطعه

از سوی دیگر، هر چند صادرات خودروها در سه ماه ابتدایی سال جاری با کاهش همراه بود؛ اما در مقابل صادرات قطعات CKD در این مدت رشد چشمگیر را تجربه کردند، به طوری که در سال جاری و در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، خودروسازان و قطعه‌سازان در مجموع موفق به صادرات 108 هزار و 17 تن قطعات CKD به ارزش شش میلیون و 56 هزار دلار شدند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن با رشد 94/97 درصدی و از لحاظ ارزش نیز با رشد 17/125 درصدی مواجه بوده است. بر اساس آمار مذکور در سال جاری عمده صادرات قطعه به کشورهای سوریه، ونزوئلا و سودان صورت گرفته که در این خصوص چهار میلیون و 722 هزار دلار قطعه به سوریه، يك‌میلیون و 825 هزار دلار به ونزوئلا و پنج هزار و 600دلار قطعه نیز به سودان صادر شده است. از سوي ديگر، رشد صادرات قطعه نشان‌دهنده رشد تولید خودروسازان در سایت‌های خارج از کشور است.تاريخ : | | نویسنده : pes-shakhsi |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.