فارس: "شركت‌هاي مشاوره تسهيلات بانكي، هرگز حق هيچ‌گونه تبليغي را در اين زمينه ندارند و تمام امكانات تهسيلات از جمله خريد و فروش و دريافت وام از جانب آنها ممنوع است. "

شبكه ايران نوشت؛ اوايل بهمن‌ماه بود كه "حسن كاري "، مديرعامل بانك مسكن، خريد و فروش وام مسكن را غيرممكن دانسته و گفته بود: آنچه با اين عنوان مي‌بينيم خريد و فروش ملك كه در رهن بانك است كه به صورت وكالتي است و در خريد و فروش امتياز وام واگذار مي‌شود. اين در حالي است كه روزنامه‌ها چندين صفحه آگهي‌هاي خود را به آگهي‌هاي خريد و فروش وام اختصاص مي‌دهند و اين امر در بازار به راحتي انجام مي‌شود و به‌رغم غير قانوني بودن فعاليت مراكز فروش وام با آنها برخورد نمي‌شود.

با توجه به اين مسائل، رئيس كل بانك مركزي با تاكيد براينكه شركت‌هاي مشاوره تسهيلات بانكي، هرگز حق هيچ‌گونه تبليغي را در اين زمينه ندارند، تصريح كرده كه اگر در روزنامه‌ها آگهي مبني بر خريد و فروش وام درج شده باشد، بانك مركزي درمدت 48 ساعت از طريق نيروي انتظامي با آنها برخورد خواهد كرد.

هرچند پيش از سخنان بهمني، بر غيرقانوني بودن خريد وفروش وام تاكيد شده بود اما يك متصدي فروشنده وام، هرچند اين امر را غيرقانوني دانسته اما گفته كه آنها مسير قانوني را طي مي‌كنند!

وي با بيان اينكه اگر واسطه بين خريدار و فروشنده كلاهبردار نباشد، مشكلي ايجاد نمي‌شود، گفته است، اگر روند خريد و فروش به درستي طي شود، فروشنده به پول و خريدار به خانه مي‌رسد.

يكي ديگر از فعالان اين بازار، بازار خريد و فروش وام مسكن را غيرقانوني دانست و گفت: فعاليت در اين بازار پشت پرده انجام مي‌شود و بسياري از بانك‌ها از اين مساله ‌آگاهي دارند اما اگر دارنده وام به‌طور مستقيم به بانك بگويد قصد فروش دارد، حق امتياز وام سوزانده مي‌شود.

وام 18ميليوني مسكن كه همواره از پر طرفدارترين وام‌هاي مسكن به‌شمار مي‌رود، اين روزها در بازار مسكن توسط مراكز فروش، در صورت عدم ارائه گواهي از سه ميليون و 100هزار تومان تا سه ميليون و 300 هزار تومان به فروش مي‌رسد اين در حالي است كه در صورت ارائه گواهي توسط مراكز فروش، اين وام از سه ميليون و 400هزار تومان تا سه ميليون و 700 هزار تومان در بازار در اختيار خريداران قرار مي‌گيرد.

قيمت فروش اين وام براي انتقال به حومه در صورت عدم ارائه گواهي سه ميليون و 700 هزار تومان و در صوت ارائه گواهي توسط مراكز فروش چهار ميليون و 200هزار تومان خواهد بود. همچنين دارندگان اين وام در صورت عدم ارائه يا ارائه گواهي ضمانت مي‌توانند وام خود را به ترتيب حدود سه ميليون و سه ميليون و 500 هزار تومان بفروش برسانند.

*واسطه‌گري "شركت‌هاي مشاوره تسهيلات بانكي " ممنوع است

با توجه به وضعيتي كه در بازار براي خريد و فروش وام بانكي ايجاد شده، بهمني ارائه هرگونه تسهيلات از جانب شركت‌هاي "مشاوره تسهيلات بانكي " را خلاف مقررات بانك مركزي دانست و گفت: بانك مركزي به وزارت ارشاد نامه نوشته و خواستار برخورد جدي با شركت‌ها و اين موسسه‌ها شده است.

به گفته رئيس‌كل بانك مركزي، شركت‌هاي مشاوره تسهيلات بانكي، هرگز حق هيچ‌گونه تبليغي را در اين زمينه ندارند و تمام امكانات تهسيلات از جمله خريد و فروش و دريافت وام از جانب آنها ممنوع است.

رئيس كل بانك مركزي با اشاره به برخورد جدي با شركت‌هاي يادشده، تصريح‌كرد: بانك مركزي جزئيات عملكرد شركت‌هاي مشاوره تسهيلات بانكي را به نيروي انتظامي اعلام كرده و خواستار برخورد جدي با اين شركت‌ها شده است.

بهمني همچنين درباره آگهي‌هاي مربوط به خريد و فروش وام در زمينه‌هاي مختلف در نشريات، گفت: هم‌اكنون در روزنامه‌ها هيچ آگهي در مورد خريد و فروش وام مشاهده نمي‌شود. هرچند در صورت مشاهده، به صورت جدي برخورد خواهيم كرد.

به گفته وي، در صورتي كه يك آگهي در روزنامه‌ها مبني بر خريد و فروش وام، درج شده باشد، بانك مركزي طي 48 ساعت از طريق نيروي انتظامي با آنها برخورد خواهد كرد.

برخي اشخاص حقيقي و حقوقي سودجو در روزنامه‌هاي كثيرالانتشار كشور با درج آگهي‌هايي نظير، پرداخت تسهيلات در قبال سند ملكي، اخذ وام بانكي فوري و بدون نوبت، خريد و فروش وام بانكي، افتتاح حساب بانكي و دريافت دسته چك همراه با ارائه معرف، رفع سوء اثر از چك‌هاي برگشتي و ... انجام كليه امور بانكي را تبليغ و در اين راه متاسفانه از عدم آگاهي افراد سوء استفاده نموده و موجب ضرر و زيان مادي و معنوي را براي آنان فراهم مي‌كنند.تاريخ : | | نویسنده : pes-shakhsi |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.