تداوم افزايش واردات مركبات و برخي ديگر از محصولات كشاورزي زمينه‌هاي استيضاح وزير بازرگاني در مجلس را فراهم كرده است

هرچند به گفته مقامات دولتي توليد مركبات كشور براي تامين نياز بازار داخل كفايت مي‌كند و امسال نيازي به واردات پرتقال نداريم اما ميزان واردات اين محصول در 8 ماهه نخست امسال نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته بيش از 227 درصد رشد وزني و 87/158 درصد رشد ارزش را شاهد است.

افزايش واردات در فصل برداشت مركبات داخلي آن هم در شرايطي كه پيش از اين، اخبار مختلفي از نبود خريدار براي سيب و پرتقال توليد داخل و برخي تلاش‌ها براي جلوگيري از تداوم اين روند به گوش مي‌رسيد، موجب شده تا پرتقال در 8 ماهه نخست امسال در فهرست 100 قلم كالاي عمده وارداتي قرار گيرد و كشاورزان انگيزه‌اي براي برداشت محصول خود نداشته باشند.

افزايش واردات در فصل برداشت مركبات داخلي آن هم در شرايطي كه پيش از اين، اخبار مختلفي از نبود خريدار براي سيب و پرتقال توليد داخل و برخي تلاش‌ها براي جلوگيري از تداوم اين روند به گوش مي‌رسيد، موجب شده تا پرتقال در 8 ماهه نخست امسال در فهرست 100 قلم كالاي عمده وارداتي قرار گيرد و كشاورزان انگيزه‌اي براي برداشت محصول خود نداشته باشند.

نيازي به واردات مركبات نداريم

مديركل دفتر امور ميوه وزارت جهاد كشاورزي با بيان اينكه ميزان توليد مركبات كشور حدود 4 ميليون و 480 هزار تن و ميزان نياز كشور نيز به اين محصولات در همين حد است، گفت: با اين ميزان توليد، نيازي به واردات مركبات نداريم.

محمد آقا رضا فتوحي با اشاره به اينكه ايران رتبه هشتم توليد مركبات در جهان را دارد، سطح زيركشت باغ‌هاي مركبات كشور را حدود 290 هزار هكتار و سطح زيركشت اين باغ‌ها در جهان را7‌ميليون و 600 هزار هكتار دانست.

وي از تدوين برنامه راهبردي مركبات خبر داد و گفت: ايران در سطح زيركشت مركبات داراي رتبه‌ هشتم و از متوسط عملكرد حدود 19 تن در هكتار برخوردار است كه البته پيش‌بيني شده اين رقم  در پايان برنامه پنجم توسعه به 22تن در هر هكتار برسد.

دست نخورده ماندن باغ‌هاي مركبات داخلي

همچنين رئيس هيأت‌مديره اتحاديه باغداران مركبات در اين مورد با اشاره به اينكه سال‌هاي گذشته در زمان شكوفه دادن باغ‌هاي مركبات محصول را پيش‌خريد مي‌كردند، به ايسنا گفت: متأسفانه امسال با وجود اينكه محصول با كيفيت و مرغوبي نيز توليد شده اما تاكنون باغات مركبات دست نخورده باقي مانده و واردات بي‌رويه‌ همچنان ادامه دارد. اين امر باعث شده تاكنون باغداران مركبات با نگراني و دلزدگي باغ‌هاي خود را رها كنند.

استيضاح وزير بازرگاني

افزايش واردات بي‌رويه محصولات كشاورزي به‌ويژه مركبات و برنج موجب شده تا يك عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس از تهيه متن پيشنهادي استيضاح وزير بازرگاني و پيگيري آن بعد از تعطيلات خبر دهد.

جبار كوچكي‌نژاد با اشاره به دلايل استيضاح وزير بازرگاني به فارس گفت: به‌دليل عدم‌اجراي قانون و واردات بي‌رويه محصولات كشاورزي به‌ويژه برنج، وزير بازرگاني استيضاح مي‌شود. واردات برنج بلايي بر سر كشاورزان آورد كه موجب ضررهاي زياد براي برنجكاران شده است.

وي افزود: واردات مركبات نيز مشكلات و زيان‌هاي بسياري را براي استان‌هاي شمالي درپي داشت كه اين مسائل موجب شد تا نسبت به استيضاح وزير هر چه سريع‌تر اقدام شود.

 

تاريخ : | | نویسنده : pes-shakhsi |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.