مشاور مطبوعاتي رييس‌جمهور گفت: رسانه‌ها مانند نبض انسان حافظ سلامت جامعه در برابر عوامل تهديد كننده بيروني هستند و هرگاه عاملي سلامت جامعه را تهديد مي‌كند با اطلاع‌رساني دقيق و مداوم جامعه را هوشيار مي‌كنند.

به گزارش ايسنا، علي‌اكبر جوانفكر در نشستي با عنوان " تعامل دولت و رسانه‌ها" كه از سوي انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان برگزار ‌شد، با بيان اين‌كه " دولت و رسانه‌ها يك خانواده هستند" افزود: زماني كه بحث تعامل دولت و رسانه‌ها مطرح مي‌شود، از نظر برخي دو طيف مخالف در مقابل يكديگر قرار دارند، در حالي كه دولت و رسانه بايد در كنار هم براي يك هدف كار كنند و ما نيز در دو سالي كه از عمر دولت نهم مي‌گذرد تلاش كرديم با رسانه‌ها همفكري نزديكي داشته باشيم.

وي با بيان اين‌كه " بايد تعريف صحيحي از رسانه مطرح كنيم" خاطرنشان كرد: حتي اگر تعاريف ما از رسانه‌ها متفاوت باشد مي‌توانيم به يك نقطه‌ واحد برسيم؛ بايد مشخص شود كه رسانه چيست.

جوانفكر افزود: در قانون اساسي آزادي مطبوعات تعيين شده مگر آن‌كه مطبوعات و رسانه‌ها مخل امنيت كشور باشند؛ بنابراين وقتي قانون اساسي آزادي ويژه براي مطبوعات در نظر مي‌گيرد، يك انتظار و هدف‌گذاري مطلوب را از رسانه انتظار دارد.

مشاور مطبوعاتي رييس‌جمهور با اشاره به اين‌كه " رسانه‌ها و دولت اعضاي يك خانواده هستند، چون هدف مشخصي به نام منافع مردم را دنبال مي‌كنند" تصريح كرد: آزادي مطبوعات نيز براي رسيدن به اين هدف است. اين درست نيست كه ملتي آزادي رسانه‌ها را تضمين كند و سپس گفته شود هر كاري مي‌خواهيد بكنيد. اين آزادي براي تضمين حقوق ملت است. اگر اين هدف‌گذاري را براي رسانه‌ها بپذيريم مي‌توانيم ديدگاه‌هاي‌مان را نزديك كنيم.

وي " حفظ و تعميق اعتماد مردم، مرزبندي بين دوست و دشمن، بي‌طرفي و حفظ استقلال و عدم وابستگي، حق‌گرايي و تحقيق و پژوهش، پرهيز از سطحي‌نگري و عوام‌گرايي را از اهداف رسانه‌ها" دانست و گفت: رسانه‌ها بايد در اطلاع‌رساني صحيح كار كنند و شناخت دوست و دشمن را در دستور كار خود قرار دهند. آن‌ها بايد مستقل باشند تا به اهداف اصلي كه منافع ملي است دست پيدا كنند. چون اگر اين بي‌طرفي حفظ نشود، معيارها و انگيزه‌هاي ديگري دخيل خواهد شد.

جوانفكر با بيان اين‌كه " رسانه‌ها بايد در ارتباط با پديده‌هاي مختلف نظرات خود را بيان و جامعه را هوشيار كنند" گفت: رسانه‌ها نبايد به هيچ‌وجه وابسته به حزب و جريان و گروهي باشند. آن‌ها بايد به دنبال منافع مردم باشند؛ منافع مردم منافع حزبي نيست، چون احزاب منافع خود را دنبال مي‌كنند. البته استقلال و بي‌طرفي رسانه‌ها به معناي آن نيست كه يك رسانه نمي‌تواند ارگان يك حزب باشد.

مشاور مطبوعاتي رييس‌جمهور با اشاره به اين‌كه " بايد محل بيان گرايش‌هاي يك رسانه در آن مشخص شده باشد" گفت: رسانه‌ها بايد جايي براي بيان ديدگاه‌هاي خود داشته باشند، ولي نبايد ديدگاه‌ها و انديشه‌ خود را در خبر منتقل كنند. به نظر مي‌رسد در اين مساله بايد آسيب‌شناسي جدي صورت بگيرد.

جوانفكر با بيان اين‌كه " مردم مي‌خواهند واقعيت‌ها را بدانند" خاطرنشان كرد: رسانه‌ها بايد حتما بي‌طرف و مستقل از گرايش‌هاي حزبي باشند. شايد آن‌ها در سر مقاله‌هاي خود ديدگاه‌هاي خود را بيان كنند، ولي اين مساله نبايد در خبر گنجانده شود.

وي لازمه‌ نقد را بي‌طرفي دانست و گفت: با بي‌طرفي مي‌توان به نقد درست رسيد. دولت نهم به دنبال طرفداري رسانه‌ها نيست. رسانه‌ها بايد حقوق مردم را رعايت كنند، چون مردم هستند كه دولتي تشكيل داده‌اند كه بايد از حق آن‌ها دفاع كند. اگر دولت خوب كار كرد رسانه‌ها بايد تعريف كنند. آيا اين دلگرمي داده مي‌شود يا خير؟ البته اگر دولتي بد كار كرد نيز بايد نقد شود.

مشاور مطبوعاتي رييس‌جمهور خاطرنشان كرد: در مورد سفرهاي استاني اولين كساني كه بايد بازخواست شوند رسانه‌ها هستند چون متاسفانه بسياري از مطالب را بيان نمي‌كنند. در رسانه‌ها در حال حاضر فقط ما شاهد نقل قول هستيم اما در حوزه‌ عمل اتفاقات بسياري در حال رخ دادن است كه رسانه‌ها بايد به آن بپردازند. آن‌ها بايد به عنوان مدافع حقوق مردم به اين مساله توجه كنند. رسانه‌ها بايد در حوزه‌ عمل وارد شوند و در همين حوزه نيز به نقد ديدگاه‌ها و عملكردها بپردازند. آن‌ها چشم بيدار جامعه براي امروز هستند.

وي با تاكيد بر اين‌كه " رسانه‌ها نبايد وابستگي حزبي داشته باشند" خاطرنشان كرد: متاسفانه احزاب ما در كشور بيمار متولد شده‌اند و ما شاهد يك آشفتگي در احزاب هستيم. در انتخابات رياست جمهوري ديديد كه برخي رسانه‌ها چه كردند و چه آتشي بر سر برخي كانديداها ريختند. آيا كار رسانه‌ها اين است؟ رسانه‌ها چرا بايد ديگران را تخريب كنند؟

جوانفكر خاطرنشان كرد: امروز برخي از احزاب ما مرامنامه ندارند ولي در انتخابات‌ها به دنبال كسب قدرت و راي مردم هستند ولي شما مشاهده كرديد كه مردم همواره به آن‌ها پشت كرده‌اند. ما مخالف حزب نيستيم ولي معتقديم كه بايد نظام حزبي اصلاح شود.

مشاور رييس‌جمهور در امور مطبوعات، با اشاره به اين‌كه " بايد بدانيم از تعامل رسانه و دولت چه مي‌خواهيم" تصريح كرد: در تعامل حرفه‌يي اشكالاتي در گذشته وجود داشت كه در حال برطرف كردن آن‌ها هستيم. ما تلاش كرديم با فعال كردن روابط عمومي‌ها و حضور خبرنگاران بر سر پروژه‌ها اين خلاء را جبران كنيم تا رسانه‌ها به خوبي به مردم نشان دهند كه بر سر سرمايه‌هاي آن‌ها چه مي‌آيد.

وي با تاكيد بر اين‌كه " رابطه‌ دولت و رسانه بايد دو سويه باشد" خاطرنشان كرد: حجم كار در دولت نهم بسيار زياد است و رسانه‌ها نيز بايد تعامل درستي با دولت داشته باشند. به طور كلي رسانه‌ها بايد با هر منبع اطلاعاتي تعامل مثبت داشته باشند.

جوانفكر خط قرمز دولت را منافع ملت دانست و اظهار كرد: دولت استراتژي كامل و مشخصي در رابطه با رسانه‌ها دارد و به خوبي مي‌داند كه چه‌كار مي‌خواهد انجام دهد. اعتدال بسيار ضروري است، ولي نبايد موجب شود تا فضا آشفته و حق مشخص نشود.

مشاور رييس‌جمهور در امور مطبوعات، با تاكيد بر اين‌كه " ما در دولت به دنبال جبهه‌بندي نيستيم، در رابطه با برخورد با برخي از رسانه‌ها" گفت: اين برخوردها از سوي دولت نيست، بلكه توسط هيات نظارت صورت مي‌گيرد.نمي‌دانم چرا هر برخوردي صورت مي‌گيرد مي‌گويند دولت اين كار را كرده است. هيات دولت تنها يك نماينده در هيات نظارت دارد.

وي با بيان اين‌كه " ما با رسانه‌ها رابطه‌ بدي نداريم" خاطرنشان كرد: البته اگر احساس كنيم حرفي لازم است آن را مي‌گوييم و در اين جهت شفاف‌سازي مي‌كنيم و در اين راستا نيز تلاش مي‌كنيم تا به يكديگر نزديك شويم اما اگر ديديم نمي‌شود، كودتاي رسانه‌اي را نيز مطرح مي‌كنيم، البته اين به معناي برخورد با رسانه‌ها نيست.

جوانفكر با اشاره به اين‌كه " هيچ فشاري به مطبوعات نمي‌آوريم" تصريح كرد: از ابتدا نيز به دنبال فشار بر رسانه‌ها نبوديم بلكه ما به دنبال تعامل با آن‌ها هستيم و در اين راستا مي‌خواهيم منافع ملي تامين شود. ما معتقديم كه رسانه‌ها بايد وارد حوزه عمل دولت شوند و اين را حق مي‌دانيم.

مشاور رييس‌جمهور در امور مطبوعات، در پاسخ به سوالي مبني بر تعيين تيتر براي برخي رسانه‌ها در تكذيبيه برخي اخبار گفت: اين حق طبيعي است و بر اساس قانون صورت مي‌گيرد.

وي با بيان اين كه " منابع خبري دولت مشخص است" نيز گفت: همه خبرنگاران تلاش مي‌كنند تا كسب خبر كنند ولي معتقديم كه رانت خبري درست نيست و با اين مساله مخالفيم.

جوانفكر در پاسخ به سوالي درباره رايحه‌ خوش خدمت تاكيد كرد: هيچ حزبي به اسم دولت وجود ندارد. اين عده نيز طرفدار دولت هستند و مانند ساير احزاب به فعاليت مي‌پردازند و هيچ ارتباطي با دولت ندارند و حتي اگر غيرقانوني نيز باشند بايد بر اساس قانون با آنان برخورد شود.

مشاور رييس‌جمهور در امور مطبوعات هم‌چنين در پاسخ به سوالي درباره عملكرد رسانه ملي نسبت به فعاليت‌هاي دولت، خاطرنشان كرد: جايگاه رسانه ملي جايگاه ويژه‌يي است و نبايد از اين مساله غافل شد. ما در حوزه‌ خبر از صدا و سيما راضي هستيم ولي متاسفانه كار توليدي صورت نگرفته است و معتقديم بخش توليدي صدا و سيما موظف است در رابطه با فعاليت‌هاي دولت مستندسازي كند و در اين قسمت از آن‌ها گله داريم. بودجه‌ي صدا و سيما را دولت مي‌دهد و آن‌ها موظفند به ما در فعاليت‌هاي دولت كمك كنند. متاسفانه در سفرهايي كه در بازديد از دستاوردهاي دولت داشتيم آن‌ها با ما همكاري لازم را نداشتند و تنها در يك سفر حاضر شدند. اين در حالي است كه مردم مي‌خواهند بدانند در استان‌ها چه اتفاقاتي در حال رخ دادن است. گله‌اي كه ما از ساير رسانه‌ها داريم و معتقديم كه تنها به بيان نقل قول‌ها مي‌پردازند از رسانه‌ها ملي نيز داريم. آن‌ها راحت‌ترين راه را براي انتقال اطلاعات انتخاب كرده‌اند اما معتقديم كه بايد اين راه را تغيير دهند. چون اين‌كه تنها به ارايه‌ سخنان يك عده‌ خاص بپردازند مردم را خسته مي‌كند.

جوانفكر در پاسخ به سوالي درباره مبناي فيلتر برخي سايت‌ها نيز گفت: فحاشي به مسوولين دولت و مراجع جرم است. من در اين‌جا بايد اعلام كنم دولت هيچ سايتي به جز سايت دولت و سايت رياست جمهوري ندارد. سايت‌هايي هم كه طرفدار دولت هستند، بايد تابع قانون باشند و شما نيز بايد مطالبه كنيد تا اگر خطايي رخ داده بر اساس قانون با آن‌ها برخورد شود. معتقدم برخورد با سايتي مانند بازتاب بر اساس قانون بوده است.

وي درباره‌ برخي اظهارنظرها در رابطه با كودتاي مطبوعاتي عليه دولت نيز گفت: يكي از مديران مسوول روزنامه‌ها در جلسه‌اي به صراحت گفت كه ما مي‌خواهيم دولت را ساقط كنيم و به دنبال تضعيف و تخريب دولت هستيم و اين مساله را هدف‌گذاري كردند. اگر بحثي در رابطه با كودتاي رسانه‌اي مطرح مي‌شود به اين دليل است كه مشاهده مي‌كنيم برخي از رسانه‌ها به دنبال اين‌گونه اهداف هستند كه حتي اين اهداف نيز از سوي احزاب دنبال نمي‌شود.

جوانفكر با بيان اين‌كه " احزاب مي‌توانند رسانه‌ خود را داشته باشند" تصريح كرد: اين رسانه تنها براي مخاطبين خود است و كاركرد حزبي دارد اما روزنامه‌ها بايد اطلاع‌رساني را در جايگاه اول خود قرار دهند و در اطلاع‌رساني شفافيت و بي‌طرفي را مدنظر قرار دهند. متاسفانه برخي از رسانه‌ها مي‌خواهند از طرف مردم تصميم بگيرند.

مشاور رييس‌جمهور در امور مطبوعات ادامه داد: مردم به خوبي واقعيت‌ها را تشخيص مي‌دهند ولي بايد مراقب تاثيرات رفتارها بود.تاريخ : | | نویسنده : pes-shakhsi |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.