نقل قول ظریف توسط روزنامه کیهان,مذاکرات هسته‌ای ايران

داریوش قنبری: کمسیون امنیت ملی از خود سلب اعتماد کرد/ باید با «کیهان» برخورد قانونی شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هفتم گفت: انتشار نقل قول مطرح شده از آقای ظریف از دو حال خارج نیست یا غیر واقع بوده است و یا اینکه ایشان به شکل محرمانه اما نه آنچنان که کیهان نقل کرده مطالبی را به سمع اعضای کمیسیون امنیت ملی رسانه است که در این صورت اگر این مطلب غیر واقع بوده باشد این روزنامه مستحق برخورد قانونی است و اگر نقل قول محرمانه را منتشر کرده است باز هم مرتکب خلاف شده است و باید باید با آن برخورد کرد.

داریوش قنبری، ضمن بیان این مطلب درباره انتشار نقل قولی از سوی محمد جواد ظریف توسط روزنامه کیهان که موجبات کدورت وزیر خارجه از اعضای کمیسیون امنیت ملی را فراهم کرد درباره عدم امانت داری اعضای کمیسیون امنیت ملی گفت: بنده در مجلس هفتم عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بوده‌ام و در این کمیسیون هر از گاهی مباحث حساس همچون مذاکرات هسته‌ای مطرح می‌شد اما عمدتا صلاح دانسته نمی‌شد که چه به صورت علنی و چه غیر علنی نقل قول‌های مطرح شده از سوی مسوولان رسانه‌ای شود.

وی با تاکید بر اینکه بحث‌های که همچون موضوع مذاکرات ایران و آمریکا و یا مذاکرات هسته‌ای ارتباط مستقیم با منافع ملی دارد که انتقال برخی نقل قول‌ها می‌تواند آسیب جدی به این منافع بزند گفت: نقل قولی که از جانب آقای ظریف پس از جلسه خصوصی و محرمانه با اعضای کمیسیون امنیت ملی، رسانه‌ای شده علاوه بر آن غیر واقعی بوده است - چرا که هم از سوی اعضای کمیسیون و همینطور از جانب سخنگوی وزارت خارجه تکذیب شد- خلاف منافع ملی هم بود.

این نماینده پیشین مجلس افزود: باید دقت داشت یک اظهارنظر و نقل قول می‌تواند ضربه بزرگی به منافع ملی بزند و زحمت‌هایی که ظرف این مدت دولت کشیده و دستاورهایی را که کسب کرده است را به باد دهد.

قنبری با بیان اینکه نمی‌شود با منافع ملی شوخی کرد و آن را قربانی منافع فردی و گروهی کرد افزود: با این حال کمیسیون امنیت ملی که قرار بود محرم نظام و مردم باشد اما با اشتباه یک یا چند تن از اعضا از خود سلب اعتماد کرد و از این پس دولتمردان این حق را دارند که گزارش محرمانه خود را چون محرمی در مجلس نمی‌شناسند محرمانه باقی نگه دارند و نمایندگان را در جریان جزییات رایزنی‌ها و اقدامات خود قرار ندهند.

قنبری گفت آقای ظریف از این پس باید بیشتر حواس خود را جمع کند و بداند با چه کسانی در کمیسیون امنیت ملی طرف است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هفتم افزود: با این حال این افراد باید بدانند اگر با ظریف و دولت روحانی مشکل دارند باید مشکل خود را به وقتش و در موقعیت مناسب حل و فصل کنند نه اینکه برای تسویه حساب منافع ملی قربانی کنند.

وی با بیان اینکه بعید است که آقای ظریف نقل قول‌هایی که مطرح شده است مبنی بر اینکه دیدار با جان کری و تماس تلفنی اشتباه بوده است را در کمیسیون امنیت ملی بیان کرده باشد گفت: به هر حال استراتژی دولت همانطور که از ابتدا مطرح شده است مبتنی بر تعامل و گفتگو با جهان است، جمهوری اسلامی ایران هم بار‌ها اعلام کرده است که حاضر است با هر کشوری غیر از رژیم صهونیستی مذاکره کند بنابراین با وجود چنین استراژی که مورد تایید هم قرار گرفته است بی‌معنی است که گفته شود تماس یا دیدار اشتباه بوده است.

قنبری افزود: به هر رو روندی تازه توسط دولت تدبیر و امید شروع شده است که خوشبختانه مثبت هم بوده است و علاوه بر تغییر نگاه جهان به ایران و آمادگی کشورهای اروپایی برای تعامل با جمهوری اسلامی ایران زمینه توقف تشدید تحریم‌ها در سنای آمریکا را حداقل تا مدتی فراهم کرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هفتم ادامه داد: ممکن است نقدهایی به این رویکرد وجود داشته باشد و روند در پیش گرفته شده ایراداتی داشته باشد اما در شرایط حساسی که قرار داریم به خصوص در آستانه دور تازه مذاکرات هسته‌ای در ژنو تضعیف سیاست خارجی و کارگزاران دستگاه دیپلماسی به هیچ وجه به صلاح نیست.

وی تصریح کرد: تضعیف سیاست خارجی از طرف طیف تندرو در حالی است که رهبری حمایت خود از روند پیش گرفته شده و تحرکات دیپلماتیک دولت را اعلام کرده است بنابراین دیگر جایی برای انتقاد تندروهای مدعی ولایتمداری باقی نمی‌ماند با این حال این افراد و رسانه‌های وابسته در کل نشان داده‌اند که حمایتشان از رهبری فرصت طلبانه است به طوری که وقتی منافعشان ایجاب می‌کند از رهبری هزینه می‌کنند ولی وقتی موضع رهبری در تضاد با منافعشان باشد ساز خود را کوک می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه تندروهای داخل منافعشان را در تداوم دشمنی با آمریکا می‌بینند گفت: تندروها نگران نزدیکی ایران و آمریکا هستند چرا که این نزدیکی می‌تواند منافع آن‌ها را با خطر جدی مواجه کند بر همین اساس تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند برای اینکه در مسیر توافقات احتمالی بین ایران و آمریکا همچون رژیم صهونیستی اخلال ایجاد کنند.

قنبری با بیان اینکه ایجاد اخلال در مسیر مذاکرات اخیر ایران و آمریکا توسط کیهان در همین راستا ارزیابی می‌شود گفت: خط کیهان که مشخص بوده است آن‌ها همچنان به منافع شخصی و گروهی خود اهمیت می‌دهند و منافع ملی برایشان ذره‌ای اهمیت نمی‌دهند چرا که اگر غیر از این بود به خط دشمنی با جهان پایان می‌دادند.

وی با بیان اینکه جای تاسف است کیهان با این سابقه اکنون تحت این گونه مدیریت و تفکر‌ات است، گفت: با این روزنامه باید به شکل قانونی هم به دلیل تهدید منافع ملی و هم یا به دلیل انتشار مطالب غیر واقع و یا مطالب محرمانه برخورد شود.

وی افزود: انتشار نقل قول مطرح شده از آقای ظریف از دو حال خارج نیست یا غیر واقع بوده است و یا اینکه ایشان به شکل محرمانه اما نه آنچنان که کیهان نقل کرده مطالبی را به سمع اعضای کمیسیون امنیت ملی رسانه است که در این صورت اگر این مطلب غیر واقع بوده باشد این روزنامه مستحق برخورد قانونی است و اگر نقل قول محرمانه را منتشر کرده است باز هم مرتکب خلاف شده است و باید باید با آن برخورد کرد. /فرارو

 تاريخ : | | نویسنده : pes-shakhsi |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.