محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در دیدار اما بونینو وزیر خارجه ایتالیا با اشاره به روابط دیرینه و مستحکم تهران و رم، گفت: دو کشور در فضای جدید روابط پیشتازی خواهند داشت.

به گزارش ایرنا از اداره کل دیپلماسی رسانه ای، وزیران خارجه دو کشور ایران و ایتالیا روز یکشنبه در حاشیه سفر «اما بونینو» به تهران با یکدیگر دیدار و درباره موضوعات مشترک دو کشور مذاکره کردند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در دیدار همتای ایتالیایی خود در تهران اظهار داشت: ایران و ایتالیا با تکیه بر روابط بسیار دیرینه، نگاه مثبت مردم دو کشور به یکدیگر و سابقه همکاری های خوب فیمابین، در فضا و امکانات جدید می توانند روابط پیشتازی داشته باشند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران برای روابط با ایتالیا اهمیت قائل است و خوشحالیم میزبان شما در ایران برای ادامه مذاکرات و رایزنی فیمابین هستیم.

وزیرامورخارجه، تماس ها و سفرهای متقابل مقامات ایران و ایتالیا را نشانه واقع بینی ایتالیا در روابط با ایران دانست و زمینه های توسعه مناسبات در ابعاد دو جانبه، منطقه ای و بین المللی را گسترده دانست.

ظریف با اشاره به سابقه خوب همکاری ایران و شرکت های ایتالیایی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت و گسترش همکاری های دوجانبه در حوزه های توسعه حمل و نقل ریلی، انرژی و نفت را با توجه به طرح های توسعه ای کشور اعلام داشت و بر ضرورت نوآوری در راه های تقویت همکاری ها تاکید کرد.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به سفر آتی وزیر فرهنگ ایتالیا به تهران، آمادگی کشورمان را برای افزایش مبادلات فرهنگی ،علمی و دانشگاهی با این کشور اعلام کرد.

وی سپس با اشاره به تحولات منطقه ای و بین المللی، مواضع دو کشور را در بسیاری از مسائل نزدیک خواند و زمینه های رایزنی و همکاری های بین دو کشور را گسترده توصیف کرد.

وزیر امورخارجه ایتالیا نیز در این دیدار با سازنده خواندن مذاکرات روز گذشته خود با معاونین رییس جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: مسلما امکانات و ظرفیت های بالقوه زیادی برای توسعه روابط تهران – رم از طریق گفت و گوهای سیاسی وجود دارد.

اما بونینو با تاکید بر علاقمندی ایتالیا برای گسترش و تقویت مناسبات بین دو کشور در راستای منافع، به تمایل شرکت های ایتالیایی برای حضور و همکاری مشترک درایران اشاره کرد و افزود: شرکت های ایتالیایی علاقمند به همکاری با ایران در حوزه های زیرساختی، اقتصاد سبز، توسعه شبکه راه آهن و انرژی هستند.

وی با تاکید بر اهمیت همکاری های فرهگی، وجود 62 توافقنامه همکاری میان دانشگاه های دو کشور را مثبت و سازنده خواند که نشان از روند و مسیر خوب تبادلات فرهنگی میان دو کشور دارد.

بونینو با اشاره به اهمیت سفر آتی وزیر فرهنگ کشورش به ایران، علاقه مندی رم برای همکاری با تهران در زمینه باستان شناسی را نیز یادآور شد.

اهمیت طرح رییس جمهوری اسلامی ایران موسوم به «wave» ، جهان علیه خشونت و افراط گرایی نیز دراین دیدار مورد توجه قرار گرفت.

دو وزیر همچنین در ارتباط با تحولات منطقه ای، پیرامون اوضاع در سوریه ،افغانستان و نیز مساله هسته ای ایران و طرح اقدام مشترک به رایزنی پرداختند.

ظریف در خصوص مساله افغانستان، زمینه همکاری مشترک تهران- رم را در حوزه های مختلف از جمله مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مقابله با تروریسم و افراط گرایی و کمک به پیشرفت و رفاه برشمرد.

وزیر امور خارجه ایتالیا نیز با اشاره به تفاهمنامه ایران و ایتالیا برای همکاری در مورد افغانستان، پیگیری این همکاری ها را مهم خواند.

درخصوص سوریه نیز ظریف بر ضرورت حل این بحران از مسیر راه حل سیاسی مبتی بر واقع بینی و جدیت و با هدف خاتمه خشونت و افراط و مشارکت مردم سوریه در سرنوشت خود و اجتناب از توسل به راه حل های غیرسیاسی تاکید کرد.

وزیرامورخارجه ایتالیا نیز با اشاره به فاجعه انسانی در سوریه بر نقش اساسی ایران در کمک به حل بحران ها تاکید کرد و گفت: به اعتقاد ما تمامی کشورهایی که در منطقه حضور و نفوذ دارند، باید به اجلاس ژنو 2 دعوت شوند.

بونینو در مورد مساله هسته ای نیز ابراز امیدواری کرد که پروسه،مذاکرات تا رسیدن به موفقیت نهایی ادامه یابد.

رایزنی و همکاری دو کشور در عرصه های بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد نیز از محورهای مذاکرات دو وزیر در این دیدار بود.تاريخ : | | نویسنده : pes-shakhsi |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.