علي‌اكبر صالحي با اشاره به نامه اخير جليلي به اشتون گفت: مكان اين مذاكرات علي‌القاعده، استانبول خواهد بود و در مورد زمان انجام آن نيز منتظر نامه خانم اشتون هستيم.

به گزارش ايسنا، وزير امور خارجه كشورمان كه در نشست مطبوعاتي مشترك با ساموئل سانتوز لوپز، وزير خارجه نيكاراگوئه سخن مي‌گفت، خاطرنشان كرد: حدود دو ماه پيش با خانم اشتون در حاشيه نشست بن گفت‌وگويي داشتيم. بعد از آن ايشان با وزير خارجه تركيه گفت‌وگويي مبني بر اينكه آيا تركيه آمادگي ميزباني نشست 1+5 را دارد داشت و داوود اوغلو اين آمادگي را اعلام كرد. ما هم اين آمادگي را به آقاي جليلي اعلام كرديم. جمهوري اسلامي ايران در اين باره نظر مساعدي دارد. در مورد زمان گفت‌وگوها نيز آقاي جليلي قائل بودند كه در اسرع وقت بايد اين گفت‌وگوها انجام شود.

وي افزود: ما در نامه‌اي كه به خانم اشتون نوشته‌ايم همانطور كه پيش از اين نيز اعلام كرده‌ بوديم گفتيم آمادگي انجام مذاكرات را در اسرع وقت داريم؛ منتظر پاسخ طرف مقابل هستيم.

وي در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه هدف شما از انجام اين گفت‌وگوها با 1+5 چيست؟ گفت: در اين مذاكرات به دنبال مكانيسمي براي برون رفت از موضوع هسته‌يي ايران هستيم به گونه‌اي كه براي هر دو طرف برد برد باشد. ما هم وضعيت طرف مقابل را درك مي‌كنيم و مي‌دانيم طرف مقابل به دنبال شرايطي است كه از اين موضوع آبرومند خارج شود. ما هم آمادگي اين را داريم كه شرايط را براي خروج آبرومندانه آنها فراهم كنيم. ما با نگاه مثبت و حسن نيت به اين نشست مي‌رويم، اميدوارم طرف مقابل هم از خود حسن نيت نشان دهد.

صالحي همچنين در پاسخ به پرسش ديگري درباره آخرين فعاليت‌ها و تعداد سانتريفيوژها در سايت فردو نيز گفت: مسئولان سازمان اعلام كرده‌اند در اين‌باره به اندازه‌اي كه ضرورت داشته است سانتيريفوژها در فردو نصب شده است و تحت نظارت آژانس، اقدامات صورت مي‌گيرد. در گزارش آينده آژانس كه در ماه مارس آينده خواهد بود جزئيات بيشتري در اين باره مطرح مي‌شود. مسئولين سازمان بايد در مورد موضوعات فني آن نظر دهند.

وي همچنين در پاسخ به پرسش ايسنا در مورد اظهارات اخير وزير خارجه انگليس مبني بر اينكه در صورتي كه ايران به توانمندي هسته‌يي دست يابد خاورميانه در جنگ سرد فرو خواهد رفت، گفت: يكي از شيوه‌هاي ايجاد فشار عليه كشورمان افزايش فشارهاي رسانه‌اي است. اظهار نظرهايي كه از سوي برخي مسئولان كشورهاي غربي صورت مي‌گيرد بيشتر از جنبه تبليغاتي و ايجاد فضاي تند رسانه‌اي قابل بررسي است آنها فكر مي‌كنند مي‌توانند با ايجاد اين فضا نگراني ايجاد كنند.

صالحي تاكيد كرد: ايران با قوت، ‌اقتدار و عزتمندي مسير رو به جلوي خود را طي مي‌كند و نگران چنين موضع‌گيري‌ها و اظهارنظرهايي نيست.

رئيس دستگاه ديپلماسي كشورمان گفت: ما مسير خود را حق مي‌دانيم و در فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌يي خود ترديدي نداريم. بنابراين با اقتدار و اعتماد به نفس به پيش مي‌رويم؛ توجهي به اين فضاسازي‌ها نداريم. هر چند بارها تاكيد كرده‌ايم خود را براي بدترين سناريوها نيز آماده كرده‌ايم.

صالحي افزود: اظهارات وزير خارجه انگليس حاكي از موضعي تناقض‌آميز است. از يك سو از نامه آقاي جليلي به خانم اشتون استقبال كرده و از سوي ديگر چنين موضع‌گيري‌هايي مي‌كنند. آنها از گذشته نيز ماهيت استكباري داشتند. خوي استكباري هنوز در آنها وجود دارد و ياد نگرفته‌اند كه با عقلانيت و حكمت و با استفاده از روش‌هاي انساني در تعاملات سياسي‌شان گام بردارند. هنوز به عنوان كشورهاي استعماري تلاش مي‌كنند به شيوه‌هاي استكباري و تكبري با ساير ملت‌ها روبه‌رو شوند، اما به‌زودي خواهند فهميد كه ملت‌هاي مستقل جهان با استقامت و مقاومتي كه تا به امروز به خصوص از سوي ايران از خود نشان داده‌اند مقابل آنها خواهند ايستاد و چندان به اين اظهارات توجه نخواهند كرد.

وزير امور خارجه ادامه داد: اميدواريم كه كشورهاي غربي شيوه و روش خود را در تعامل با كشورها و به خصوص با ايران تغيير دهند. 30 سال از اين شيوه استفاده كرده‌اند و بهره‌اي نبرده‌اند جز اينكه بر عزت و اقتدار ايران اضافه شد، چيز ديگري عايد آنها نشده است. ما به آنها توصيه مي‌كنيم به جاي اينكه شيوه تقابل را در پيش بگيرند تعامل داشته باشند.

وي تاكيد كرد: ايران از سياست حكيمانه، مقتدرانه و مبتني بر همكاري با مجموعه كشورهاي جهان در ارتباط با تامين صلح، ثبات و امنيت جهاني عمل مي‌كند و در اين باره نيز بارها عملكرد خود را نشان داده است و اعلام كرده است آمادگي دارد با كشورهاي ديگر كه علاقه‌مند هستند در اين راستا عمل كنند همكاري داشته باشند.

وي همچنين در پاسخ به پرسش ديگر ايسنا در مورد ملاقات‌هاي وزير خارجه نيكاراگوئه در سفرش به تهران نيز گفت: قرار است وزير خارجه نيكاراگوئه فردا با حسيني، ‌وزير اقتصاد، سعيدلو، معاون رئيس جمهور و يكي ديگر از وزرا ديدار و گفت‌وگو داشته باشد.

صالحي همچنين در پاسخ به پرسشي در خصوص اتهامات اخيري كه از سوي رسانه‌هاي صهيونيستي مبني بر حضور ايران در انفجارها در گرجستان و تايلند نيز گفت: دنيا تشنه حقيقت و خوبي است و خوشحاليم كه اراده‌ي الهي بر اين قرار گرفته است كه حق بايد در نهايت ظاهر شود. نمي‌توان حق را مكتوم نگاه داشت. حق ظاهر خواهد شد. رفتارهاي متناقض كشورهاي غربي زمينه بيداري مردم را فراهم كرده است و همانطور كه در مورد جنبش وال استريت شاهد بوديم مردم روز به روز آگاه‌تر مي‌شوند.

وز ير خارجه ادامه داد: بر كسي پوشيده نيست كه رژيم صهيونيستي چه تعداد از دانشمندان و مسئولان كشورهاي اسلامي اعم از مصري،‌ فلسطيني و ... را ترور كرده است. كشوري كه دستش آغشته به خون بيگناهان است و تروريسم دولتي را مشروعيت داده است و عملا با افتخار اعلام مي‌كند كه ما مسئولان فلسطيني و حزب الله را ترور كرديم مدعي است كه كشوري كه بنيانش بر اساس اخلاقيات و شرافتمندي است دست به اقدامات اين گونه بزند آن هم در كشوري مانند هند كه ما بهترين روابط را با آنها داريم.

وي تاكيد كرد: اين‌ها توطئه‌هايي است كه انديشيده‌اند تا روابط ما را با كشورهاي دوست خدشه‌دار كنند. اين هم يكي از شيوه‌هاي ايجاد فضاي سنگين رسانه‌اي عليه ايران است.

صالحي ادعاي آمريكا مبني بر تلاش ايران براي ترور سفير عربستان در واشنگتن را تهمت بي‌اساس، دروغ و مضحك دانست و افزود: قرار بود در ماه دسامبر گذشته دادگاهي براي متهم اين پرونده برگزار شود كه خبري در اين باره منتشر نشد.

وي با اشاره به تلاش براي متهم كردن يك ايراني در تايلند و محكوم كردن وي به اعدام و در نهايت تبرئه شدن اين فرد افزود: آنها در نهايت عذرخواهي كردند. اين مسائل از سوي رژيم صهيونيستي بسيار مطرح مي‌شده است.

وي در پاسخ به پرسش ديگري در خصوص اقدامات دوگانه سازمان‌هاي بين‌المللي در قبال بحرين و سوريه گفت: بر اساس گفته‌هاي رسمي تاكنون 62 نفر در بحرين كشته شده‌اند. در حالي كه همواره بين آمارهاي رسمي و غيررسمي تفاوت بسياري وجود دارد. در كشوري كه حدود 600 نفر جمعيت دارد اين ميزان و صدها مجروح و انجام تعديات به حريم خانواده‌ها امر كمي نيست. مردم بحرين هيچ گاه خواستار اين نبودند كه حكومت بحرين كنار برود و فقط بر اصلاحات اصرار داشتند. آيا شوراي امنيت صداي اين مظلومان را نمي‌شنود؟

صالحي گفت: وقتي رژيم صهيونيستي پنج تن از بهترين عزيزان‌مان را در عرصه هسته‌يي به شهادت رساند شوراي امنيت سازمان ملل هيچ واكنشي نشان نداد. اما در مورد يك سناريوي واهي درباره ترور سفير عربستان يك باره مجمع عمومي قطعنامه‌اي صادر كرد اين‌ها را چگونه مي‌توان توجيه كرد.

وزير خارجه اضافه كرد: امروز مردم دنيا متوجه شده‌اند كه قدرت‌هاي استكباري به چه شيوه‌اي عمل مي‌كنند و چگونه رفتارهاي دو گانه انجام مي‌دهند. ما به آينده خوش‌بين هستيم زيرا وجدان بيدار مردم روز به روز آگاه‌تر مي‌شود.

به گزارش ايسنا، وزير امور خارجه كشورمان در ابتداي سخنانش ضمن خيرمقدم به همتاي نيكاراگوئه‌اي خود براي سفر به تهران گفت: انقلاب‌هاي نيكاراگوئه و ايران همزاد يكديگر هستند وقتي انقلابمان به پيروزي رسيد همزمان انقلاب در نيكاراگوئه هم پيروز شد و نام اورتگا در ايران نام شناخته شده‌اي است.

وي با اشاره به مذاكراتش با وزير خارجه نيكاراگوئه گفت: مذاكرات خوب و مفصلي انجام شد و موضوعات متنوعي را مورد بحث و بررسي قرار داديم. مهم‌ترين بحث موضوعات دو جانبه به خصوص در ابعاد تجاري مورد بررسي قرار گرفت.

صالحي با بيان اينكه موضوعات مختلفي در روابط دو جانبه وجود دارد به موضوع بدهي نيكاراگوئه به ايران اشاره كرد و گفت: در مورد بدهي نيكاراگوئه به ايران نيز در حال تلاش هستيم كه اين مشكل را حل كنيم.

رئيس دستگاه ديپلماسي كشورمان با بيان اينكه نيكاراگوئه كشور مهمي در آمريكاي لاتين و با سياست استقلال‌طلبانه است كه فشارهاي زيادي را تاكنون تحمل كرده است، گفت: آقاي اورتگا اين بار نيز با استقبال وسيع‌تري براي رياست جمهوري انتخاب شد و توانسته‌ است تحولات چشم‌گيري را در نيكاراگوئه ايجاد كند كه به اين دليل اين بار نيز با بيش از 60 درصد آرا انتخاب شده است.

وي با تاكيد بر اينكه ايران آمادگي دارد در زمينه‌هاي مختلف به كشور دوست،‌ نيكاراگوئه كمك كند، اضافه كرد: اميدواريم در اين سفر زمينه‌هاي گسترش همكاري‌هاي تجاري، اقتصادي هر چه بيشتر فراهم شود.


تاريخ : | | نویسنده : pes-shakhsi |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.